Oldal kiválasztása

Nokia Lumia 800 – Bemutató

Nokia Lumia 800 – Bemutató
12 éve született ez a tartalom. Kezeld ennek megfelelően (pl. egyes hivatkozások esetleg már nem működnek).

Két hete kapható hazánkban a Nokia első Windows Phone-os készüléke, a Nokia Lumia 800, amit a finn gyártó mérnökei az N9 vázára húztak fel. A külső azonban senkit ne tévesszen meg, a Lumia-sorozat új tagja egy teljesen új okostelefont takar.

Az egykor piacvezető finn Nokia az okostelefonok piacra kerülése óta nem találja régi önmagát, a konkurencia pedig szépen lassan maga mögé utasította a piaci részesedéséből évről évre veszítő, egyre gyengülő óriást. A Microsoft színre lépése talán még időben érkezett, legalábbis látva az első Windows Phone 7-es Nokiát, a Lumia 800-at, egyértelműen körvonalazódni látszik, hogy a Symbian váltása jó ötletnek tűnt, a redmondiak mobilrendszere ugyanis játszi könnyedséggel elégíti ki a mai felhasználó igényeit, ráadásul egy olyan egységes platform kiépítésébe kezdett a Microsoft, ami a jövőben könnyedén megszorongathatja a jelenlegi éllovas Androidot és az Apple-t.

 

A Nokia Lumia 800 formaterve szinte teljesen megegyezik a pár hónappal ezelőtt bemutatott N9-cel, vagyis kapunk egy nagyon elegáns, polikarbonát házat, amiből nem túl hivalkodóan emelkedik ki a kapacitív 800×480 AMOLED érintőkijelző, ami 3,7 hüvelykes, így két százalékkal kisebb lett, mint az N9. A Lumia 800 hét grammal nehezebb lett spirituális elődjénél, és ez a készülék súlyán is érződik, mert bár méretre a mai kínálattal összehasonlítva aprócskának tűnik a Lumia (tökéletesen kézbe simuló), súlyát tekintve mégis érezni, hogy nem spórolták ki az anyagokat (142 gramm az össztömege). Az oldalsó gombok az N9-hez képest kiegészültek egy kameragommbal, illetve kaptunk három érintőgombot is, amelyek a gyorsnavigálást segítik. A Lumia 800 tetején a készülékbe ágyazva található a microSIM kártyaslot, és a microUSB csatlakozó aljzat, illetve a 3,5 milliméteres dugalj, ami ezúttal csak zenehallgatásra alkalmas.

 

A készülék erőforrásaiért egy 1,4 GHz-es Scorpion processzor és egy Adreno 205-ös GPU-t tartalmazó Qualcomm MSM8255T chipset a felelős, amelyek ha szükséges, osztoznak a feladatok végrehajtásán. Kétmagos processzorról egyelőre nincs szó, a WP7 ugyanis egyelőre nem támogatja, de az igazat megvallva a teszt során egyszer se éreztem, hogy szükség lenne arra a második magra. A memória érthetetlen módon az N9-hez képest feleződött, így csak 512 MB RAM került a Lumia 800-ba, a tárhely pedig ezúttal se bővíthető, így be kell érnünk a gyárilag kapott 16 GB-al.  Ez egyelőre csak virtuálisan bővíthető, ha ugyanis rendelkezünk WindowsLive azonosítóval, akkor a SkyDrive-féle felhő tárkapacitással további 25 GB-hoz jutunk. A teljes erőforrás meghajtásáért egy 1450 mAh-es akkumulátor a felelős, amely a teszt során meglepően jól bírta, így aktív használat esetén is 1,5 napig nem kellett hálózatra dugni a telefont.

 

A Windows Phone 7 Nokiás premierje remekül sikerült, a mobilrendszerrel történő első találkozásunk pedig sokkal sikeresebb volt, mint anno a Galaxy Note-nál az Androiddal. A WP7 Metro interfésze ugyanis megkapó csempekialakítású külsejével hamar szerelembe ejti az embert. A rendszer emellett hihetetlenül gyors, komolyabb terhelés esetén is gördülékenyen lehetett a menük között böngészni, ráadásul az egész felépítése teljesen logikus és jól áttekinthető. Ugyan olyan komoly testreszabhatóságot nem enged, mint mondjuk az Android, erre nincs is szükség. A Mango alapját egyébként a WindowsLive élmény egybegyúrására irányuló törekvés adja, a Microsoft ugyanis láthatóan igyekszik egyelőre különálló médiumait, platformjait egységesíteni. Az irány jó, és helyes, de a Piactér, ami ha nem is magabiztosan, de kezdi felvenni a versenyt a konkurenciával. A jól ismert alkalmazások, mint a Facebook, Twitter természetesen integrálva vannak, de a beépített Office is óriási segítség lehet a mindennapokra. Meglepően barátságosan kezeli a Lumia a Google fiókokat is, így pillanatok alatt szinkronizálni tudjuk például a Gmailes leveleket. Saját programjai közül a Nokia saját navigációs rendszere, a Nokia Térképek és a Nokia Vezess alkalmazások offline is működnek, így szuperül helyettesítik a Google Maps-et.

 

A Nokia Lumia 800 egy nagyon jól összerakott, elegáns, egyértelműen a felső-középosztályt megcélzó készülék lett, amely remélhetőleg komolyan erőre fog kapni a Windows Phone 7 segítségével. Ami engem a teszt során egyedül zavart, az a kijelző mérete, az ugyanis nem igazán teszi lehetővé, hogy egy nagyobb ujjú ember is kényelmesen írjon rajta. Ezen sajnos az se segített, ha elfordítottam a készüléket, így én személy szerint hiányoltam egy stylust. Mindezek ellenére kijelenthető, a Nokia visszatért a nagyok harcába. A finn csapat jövőjét nem készülékeinek minősége, hanem a telefonjaikon futó szoftver fogja meghatározni, s látva a WP7 fürgeségét, programkínálatát, biztosnak tűnik, hogy az Android, iOS párharc hamarosan új szereplővel fog kiegészülni.

 

Értékelés: 9/10

 

Chilly véleménye:

 

A Nokia Lumia 800 pontosan azt nyújtja, amit az ember elvár tőle. A finn anyacég precizitását és elegáns kivitelezését, no meg azt, hogy minden tökéletesen duruzsol a motorház alatt. Itt úgy tűnik, hogy tökéletesen sikerült a Microsoft-Nokia párosítás, és a Mango egyszerűen hihetetlenül gyors a készüléken, ami szemmel látható, ha összehasonlítjuk az Omnia 7-tel vagy egy HTC Mazaa-val (ez egy fejlesztői telefon, cirka a Trophy képességeivel). Az Android pedig a nyomába sem tud érni a teljesítmény és a felhasználói élmény viszonylatában, ahogy ezt a korábban tesztelt csúcstelefonoknál is láthattuk.
 
A beépített, offline térkép egy régi fájó pont volt a Windows Phone esetében, főleg, hogy annak megjelenésekor például itthon sem nagyon voltak még elterjedőben a korlátlan adatforgalmazású mobilos netcsomagok – amivel külföldön amúgy sem sokra mentünk volna, ha barangolunk. A Nokia ezen a téren eddig is az élvonalba tartozott a saját fejlesztésű szoftverével, és kiválóságáról most is tanúbizonyságot tett. Ráadásul mindezt úgy, hogy mire most megjelentek a Lumiák, nem csupán az oprendszer, de maga a térkép is teljes egészében ékes magyar nyelven kommunikál (és beszél). Ez kiegészül a kategóriájában szokásos Carl Zeiss optikával és egy jó képességű szenzorral, így megint biztosak lehetünk abban, hogy ha nálunk van a telefonunk, nem hagytuk otthon a fényképezőgépünket sem.
 
Külön kiemelném az ötletes, a SIM-kártyát és a töltőt rejtő felső fedőlapokat, ahol a lap egyik felét megnyomva lehet az egyik lapot felhajtani, majd a másik lapot a helyéről kiugrasztva lehet elővarázsolni a micro SIM tartóját. Ez így elmondva lehet, nem sokat mond, de ha valaki kézben tartja a készüléket, és kipróbálja maga is ennek a tárolónak a működését, érteni fogja, mire gondolok akkor, ha azt mondom, egyszerre elegáns, újszerű és zseniális a megoldás. (Az egyetlen hátulütő a micro SIM, ám a nagyobb testvérének a becserélése manapság már rutinfeladat a szolgáltatóknál. Azért jó lenne, ha eldöntenék lassan a gyártók, hogy áttérünk-e a kisebb formátumra, mert a két méret párhuzamos megléte egyrészt riasztó lehet az átlagfelhasználóknak (könnyen olyan modellt választhatnak, ahol nem kell lecserélni a SIM-kártyát), de a tesztelést is megnehezíti. :))
 
A többi fontos tényezőről Shifty már elmélkedett, így ezeket nem venném újból sorra – de igen, számomra is az egyetlen probléma az, hogy a kijelző valahogy egy picit kicsi a számomra. Mivel a Windows Phone telefonok esetében az Apollo megjelenésétől kezdve (egyben készülve a Windows 8-cal történő "egyesülésre" is) hamarosan szabad az út a különböző felbontások és specifikációjú készülékek irányába, így várhatóan előbb vagy utóbb a piacra kerülnek ennél nagyobb kijelzőjű WP-telefonok is. Addig is a Nokia Lumia 800 igazán elérhető áron nyújtja a Nokiánál megszokott kiváló szolgáltatásokat, így mindenkinek ajánlott a kipróbálása, aki még őrlődik a Windows Phone-Android-iOS háromszög szorításában.
Translate »