Oldal kiválasztása

Május végén kezdődik a Kecskeméti Animációs Filmfesztivál

Május végén kezdődik a Kecskeméti Animációs Filmfesztivál

A 2025-ös, jubileumi 17. Kecskeméti Animációs Filmfesztivál magyar programja ismét lenyűgözően gazdag, méltóképp tükrözve a hazai animációs alkotók sokszínű és kísérletező szellemiségét. Az előzsűrinek nehéz dolga volt, hiszen több mint 300 beérkezett magyar filmből kellett kiválasztania azokat, amelyek versenybe vagy információs programba kerülhettek.

Két figyelemre méltó egész estés film került a magyar versenyprogramba. Csáki László Kék Pelikan című animációs dokumentumfilmje érzékenyen és humorral dolgozza fel a kilencvenes évek „vonatjegyes” határátlépéseit, archív anyagok és egyedi stílus ötvözésével. A film egyéni hangvételével és társadalmi visszatekintésével nemcsak nosztalgikus, hanem fontos történelmi dokumentum is, amely már több nemzetközi fesztiválsikerrel is büszkélkedhet.

A versenybe került másik egész estés film, a Cinemon Stúdióban készült Csongor és Tünde (rendezők: Máli Csaba és Pálfi Zsolt), egy klasszikus magyar mű újrafeldolgozása. A Vörösmarty-mű animációs adaptációja Dargay Attila eredeti karaktertervein alapul, és kivételes vállalás: kortárs technikával, mégis Dargay Attilához hűséges esztétikával kelti életre a magyar romantika egyik csúcspontját.

Körülbelül 70 éves a diafilmgyártás, melyben a rajzfilmesek legnagyobb mesterei is részt vettek. Hiányt pótló az a május 28-án nyíló kiállítás, melyen 120 illusztráció lesz látható többek között olyan művészektől, mint Bartos Erika, Cakó Ferenc, Csermák Tibor, Dargay Attila, Foky Ottó, Gyulai Líviusz, Haui József, Hont-Varsányi Ferenc, Jankovics Marcell, Macskássy Gyula, Marék Veronika, Richly Zsolt és Sajdik Ferenc.

Tavaly lett volna 90 éves a többek között a Mézga család és dr. Bubó megalkotója, a Balázs Béla- és Kossuth-díjjal kitüntetett Nepp József, aki szinte önálló intézmény volt a magyar animáció történetében. A Pannónia Filmstúdión belül „mindenesként”, „jolly jokerként” emlegették, aki saját rendezései mellett főként forgatókönyvíróként, továbbá animátorként, háttértervezőként, sőt zeneszerzőként is segítette pályatársai filmjeit is. Életművet mindenekelőtt a groteszk és a fekete humor jellemzi. Szívesen mutatott görbe tükröt az emberi gyengeségeknek és megalkuvásoknak. Vitriolos humora érvényesül első egész estés rajzfilmjében, az 1984-ben készült, kultikussá vált Hófehérben is, mely óriáskivetítőn lesz látható Kecskemét főterén.

A hatnapos összművészeti rendezvény minden programja ingyenes.

Translate »