Oldal kiválasztása

Sharkoon X-Tatic Digital 5.1 fejhallgatóteszt

Sharkoon X-Tatic Digital 5.1 fejhallgatóteszt
15 éve született ez a tartalom. Kezeld ennek megfelelően (pl. egyes hivatkozások esetleg már nem működnek).

Az 5.1-es hangrendszerek manapság elengedhetetlen részei minden konzolos vagy PC-s felhasználó otthoni eszköztárának. De mi van akkor, ha szeretnénk kizárni a külső zajokat, vagy ha éppen családtagjaink alszanak, vagy egyszerűen csak csendre vágynak? Ilyenkor nem marad más, mint a füles használata, csak éppen nem mindegy, milyet választunk erre a célra.

A fülhallgatók és fejhallgatók használata alapból macerás és kényelmetlen. A fülbe dugható változat egy idő után nagyon kényelmetlen, ráadásul jobban károsítja a hallást, míg a kisebb méretű hangszórók okán a teljesítménye is alacsonyabb, mint a fejpántos változatoknak. Utóbbiak ugyan hosszabb távon kényelmesebbek, ráadásul a teljesítmény növekedésével a mélyhangok is öblösebbé válnak, viszont letakarják az egész fület, így egy bizonyos idő után, ha nem megfelelő anyaggal érintkezik a fül, szintén nagyon kényelmetlen a használata.

 

A kényelmi szempont mellett pedig ott van a fizikai aspektus is: ilyen kis helyen nem lehet megteremteni azt a térhangzást, amit a szobában jól elhelyezett hangsugárzókkal. Vagy mégis? A technológiát folyamatosan fejlesztik, és már jó ideje kaphatók magukat 5.1-esnek valló fejhallgatók, amik több vagy kevesebb sikerrel próbálják meg úgy pozícionálni fülünknél a hangot, hogy mi azt térhatásúnak halljuk. A Sharkoon márka az igényesebb játékosok előtt talán nem ismeretlen, hiszen PC-k házaitól kezdve a speciális adatbeviteli eszközökön át az egyéb kiegészítőkig széles spektrumú a termékválaszték. Az X-Tatic Digital 5.1-es fejhallgató szett Dolby-minősítéssel rendelkező, digitális eszköz, amely kétszer négy hangsugárzó segítségével próbál meg minőségi hangot előállítani a játékosok számára.

 

 

A fejhallgató értelemszerűen digitális (optikai) jelet vesz a konzolokból, a PC-kből, hi-fi rendszerekből, DVD-lejátszókból, majd egy kis elosztódobozon keresztül továbbítja ezt a fejhallgatókba, mert hogy ebből kettőt is lehet hozzá csatlakoztatni (a csomagban csak egy van belőle). A fejhallgató kábelén külön-külön állíthatjuk a négy hangforrást (elülső, hátsó, középső és mély), valamint egy digitális szabályzóval a hangerőt. A hangvezérléshez használt egységen van egy 5.1-es analóg kimenet, valamint további kezelőgombok. A fejhallgatón található (leválasztható) mikrofon kábelét is ide csatlakoztathatjuk, ami kompatibilis a PC-vel, X360-nal, valamint PS3-mal is, utóbbiak esetén a live chat szolgáltatásokkal úgyszintén.

 

Mint a fentiekből kiderül, a Sharkoon nem aprózta el a dolgot, és egy olyan eszközt készített, amely a legtöbb játékos kényelmi és minőségbeli igényét lefedi. Ehhez hozzájárul még az is, hogy a fejhallgatónak jó hosszú zsinórja van, a mikrofon nagyon ügyesen lett kialakítva, és rugalmasan állítható, mégis stabilan marad a pozíciójában, és a fülesek anyaga is a minőségről tanúskodik. A csatlakozáshoz különféle, optikai, koaxiális, valamint a mikrofon csatlakozását elősegítő kábelek állnak a rendelkezésünkre. Az egyetlen, apróbb hátulütő, hogy mindezért két konnektorhelyet kell biztosítanunk, egyet a hangvezérlő- és dekóderegységnek, egyet pedig a fejhallgatónak.

 

 

A teszt során jó pár X360-as játékot próbáltunk ki a fülessel (F.E.A.R. 2, Street Fighter IV, Devil May Cry 4, Fable 2, GTA IV, Burnout Paradise), és kellemes tapasztalatokat szereztünk. Egyrészt nem kényelmetlen a több órán át tartó folyamatos használata, másrészt nagyon jó hangminőséget kapunk, és a térhatás is jól érvényesül. A F.E.A.R. 2-t például külön élvezet volt tesztelni sötétben, a külső zajokat kizárva, de a pergősebb zenéket felvonultató GTA IV és Burnout Paradise is nagyon jól szólt a Sharkoon termékén. Értelemszerűen a maximális minőséget csak akkor érhetjük el, ha jó minőségű, azaz digitális hangforráshoz csatlakoztatjuk az eszközt, de akkor zajmentes, kristálytiszta élményben lehet részünk. Bár a kialakítás és a beépített apró hangfalak hangtartománybeli teljesítménye is azt sugallják, hogy az X-Tatic elsődlegesen játékhoz lett kitalálva, bármilyen helyzetben jó minőséget biztosít, így bátran ajánlani tudjuk azoknak is, akik az otthoni mozizáshoz keresnek minőségi fülest. (Talán egyedül zenehallgatáshoz nem ideális, mert ebben az esetben hiába próbálkoztunk a beállítások módosításával, nem sikerült olyan kombinációt találni, amivel igazán jól szólalnának meg a különböző stílusú zeneszámok.)

 

Az egyetlen igazi hátulütője, hogy a minőségnek meg kell fizetni az árát. Azonban ha figyelembe vesszük, hogy aki arra a minőségre vágyik, amit ez az 5.1-es fejhallgató nyújtani tud, az valószínűleg a vele egyenértékű hangfal szettért is több mint 30 ezer forintot fizetne ki, akkor már nem tűnik akkora érvágásnak egy ilyen digitális kütyü beszerzése. Játékhoz és filmnézéshez mindenkinek csak ajánlani tudjuk, nagyon meg voltunk elégedve a termék által nyújtott minőséggel.

 

Hirdetés, megtekintéséhez Flash lejátszó szükséges.

 

Értékelés: 9/10

A terméket az ÜberKonzoltól kaptuk tesztelésre.

Aktuális fórumtémák

Eseménynaptár

Translate »