Oldal kiválasztása

E3 2013 – Mit tartogatott a Sony PlayStation 4-konferenciája?

E3 2013 – Mit tartogatott a Sony PlayStation 4-konferenciája?
11 éve született ez a tartalom. Kezeld ennek megfelelően (pl. egyes hivatkozások esetleg már nem működnek).

Nem kellett csalódnia annak, aki képes volt hajnalok hajnalán ébren maradni, hogy megnézze a Sony előadását. Láttunk új konzolt, számos új játékot és egy igazán fejlesztő- és felhasználóbarát hozzáállást.

Villantottak ezúttal konzolt?

Naná, hiszen erről volt szó már korábban is. Az új PS4 kecses és elegáns, és bár nagyban hasonlít egy-egy külső eleme a Microsoft jövőbeli termékére, itt nem érezzük azt, hogy egy feketére festett VHS-lejátszót kapunk sok-sok pénzért, és mindehhez a hatáshoz csak annyit kellet tenni, hogy egy kicsit elcsúsztatták a dobozt határoló éleket. Az új kontrollerről már korábban is hallottunk egy halom információt, most már csak azt várjuk, hogy kézbe vehessük, hiszen eleddig játék közben az X360 kontrollere sokkal jobban kézre állt a Sonyénál. A PlayStation 4 egy százassal olcsóbb lesz az Xbox One-nál (399 euró, azaz 120 ezer forint az ára), viszont ez az ár a kamera nélküli csomagra vonatkozik. Ez egyben azt is jelenti, hogy a felhasználók eldönthetik, szeretnének-e hozzá kamerát vagy sem (ami egyébként 59 eurós árért szerezhető be külön). A konzolhoz csomagolt 500 GB-os HDD bővíthető lesz a későbbiekben. Külsőre és a hardveres műszaki adatokat elnézve egyértelműen a Sony vitte a pálmát.

Lesznek hozzá játékok?

Természetesen. A Sony már régóta hangoztatta, hogy a játékokra, a játékosokra és a fejlesztőkre szeretne összpontosítani. Bár ezen a téren lépéselőnyben voltak, hiszen előző előadásuk során szinte csak a játékokat helyezték előtérbe, ezt a show alatt még megfejelték számos alkalommal. Láthattunk Assassin's Creedet, Destinyt, Knacket, Killzone-t, inFamoust, Watch Dogsot és Final Fantasyt, de a legnagyobb ovációt mégis az váltotta ki, amikor a független fejlesztőket állították ki a színpadra, akik 2D-s játéktól kezdve a platformerig szinte mindent bemutattak, többek között az új Oddworld-epizódot is. Bár a megjelenési dátumok között sokszor szerepelt a 2014-es évszám, a Sony esetében nem kell aggódnunk a megjelenéskori választék miatt, ha addigra elérhetővé teszik a streaming-alapú játéktárat, aminek segítségével többek között PS3-as játékokat is játszhatunk majd az új konzolon.

Mi a helyzet a használt játékokkal?

A Sony természetesen lecsapta a magas labdát, és bejelentette, hogy a PlayStation 4 használatához nincs szükség folyamatos online kapcsolatra, és a játékok lemezhez vannak kötve, tehát annak adjuk kölcsön, akinek csak szeretnénk, illetve el is adhatjuk, és használtan is megvásárolhatjuk azokat. Óriási ováció övezte a bejelentést, de az majd csak idővel fog kiderülni, vajon ez a stratégia lesz-e a meghatározó az elkövetkező 5-7 évben… Mindenesetre nagy könnyebbség az is, hogy a PS4-es játékok nem lesznek régiózárasak.

Milyen lesz a multiplayer?

A Sony is rájött, hogy igazi pénz az előfizetésekben van, így bejelentették, hogy a PS Plus előfizetés egyrészt minden platformon érvényes lesz (PS3, PS Vita, PS4), viszont egyben kötelezővé is teszik a multiplayer játékokhoz. Az ára 5 dollár lesz havonta, ami megegyezik a Microsoft ajánlatával, ám egyelőre még nem tudjuk pontosan, milyen szolgáltatásokat fog tartalmazni az új előfizetés, annyit viszont már most leszögeztek, hogy az egyjátékos móhoz és a médiatartalmak lejátszásához nem lesz szükség előfizetésre – így mindenki maga eldöntheti, mire ruház be.

Használni lehet majd valamire az új mozgásérzékelős kamerát?

Ez a Sony esetében sem egyértelmű egyelőre. Bár a korábbi előadáson láthattuk mozgás közben, egyelőre semmi konkrétumot nem tudunk a használhatóságáról vagy az esetlegesen megjelenő játékokról. (Leszámítva az új Wonderbook-játékokat (Diggs Nightcrawler, Book of Potions, Walking with Dinosaurs), de ezek PS3-ra is elérhetők lesznek.) Mivel viszont mindenki maga döntheti el, hogy beruház-e erre a kiegészítőre, így még bőven van ideje a Sonynak arra, hogy pontosítsa a részleteket. (Gamescom? :))

Érdemes X360-ról áttérni PS4-re?

Ezt természetesen nem tudjuk helyettetek megválaszolni. Most annyit látunk, hogy aki az Xbox One helyett átnyergel a Sony új konzoljára, semmilyen hátrányt nem fog szenvedni, hiszen az Xbox esetében majdhogynem elvágólagos a váltás a két generáció között. Aki megtartja az X360 konzolt, számos játékot továbbra is elér majd rajta, hiszen a további támogatását a Microsoft biztosítja, ám a nagyobb nevek legtöbbje előbb vagy utóbb PS4-re is megjelenik (vagy X360-ra is elérhető lesz). Természetesen lesznek olyan címek, például a Halo, ami valószínűleg sosem lát napvilágot a Sony konzoljára…

Érdemes PS3-ról áttérni PS4-re?

Mivel a két platform között nagy az átjárhatóság (legalábbis az ígéretek szerint), ezért mindenképpen.

Ha nincs még konzolom, melyik mellett tegyem le a voksomat?

Erre megint nem tudunk határozott válasszal szolgálni, csupán kiemelhetjük a két platform előnyeit és hátrányait. Az Xbox One elsődlegesen a Microsoft ökoszisztémáját követi, és egy központosított, erősen az előfizetéshez kapcsolt szolgáltatási kört biztosít a konzolja mellé, ami hazánkban kérdéses, hogy mekkora százalékban lesz majd elérhető. Lesznek exkluzív játékok a konzolra, ám nem tűnt elég meggyőzőnek, amit az E3-on eddig prezentáltak – főleg a hardcore irányvonal hiányzik. Azáltal, hogy médiaboxként állították be a konzolt, óriási mértékben megbillent az egyensúly a szórakoztató és a játékfunkciók között, és egyelőre ezt nem sikerült még helyreállítani. A Sony konzolja, ahogy ők maguk is hangoztatják, elsődlegesen egy játékkonzol maradt továbbra is, és az ezzel kapcsolatos funkciókra és képességekre helyezik a hangsúlyt. A játékválaszték sokkal szélesebb kört ölel fel a jelenlegi állapot szerint, hiszen AAA-kategóriás címek mellet számos igényes független játékot is láthattunk az előadásokon. Valószínűleg a hardcore játékosokat a Sony konzolja fogja igazán kiszolgálni, míg az Xbox One a casual rétegre helyez majd még nagyobb hangsúlyt.

Translate »